Mrkněte na e-knihy, které jsem napsal. Kupte si je za DOBROVOLNOU CENU

sobota 22. dubna 2017

Řeč čísel: MS v ledním hokeji 2017 - Favorit číslo jedna - Kanada

Žádný javorový list nebudí takovou hrůzu jako ten, který nosí svalnatí a urostlí borci z kanadské reprezentace. Byly časy, kdy jim nevyhovovalo kluziště evropských rozměrů a často bylo pro jejich soupeře spíše výhodou zahrát si s nimi hned ze startu šampionátu. Na to vše zapomeňte. Kanada je zcela jiná než kdysi. Opticky bez slabin.

V posledních dvou letech Kanaďané vstoupili do turnajů se vší parádou a své protivníky mnohdy přímo ničili. Na šampionátu 2016 v Rusku dosáhl nynější mistr světa skóre 20:2 už po třech zápasech, o rok dříve měla Kanada skóre po třech utkáních dokonce 22:4. Když už se oni ujmou iniciativy, je z toho zlato. V roce 2015 dokonce více než suverénní. V Praze na Kanadu nikdo neměl.
Vývoj kanadského umístění se na MS
Na MS 2015 v České republice pálili o sto šest
Podle statistik se zdá, že v roce 2015 v Praze a Ostravě byla Kanada o stupeň lepší, než o rok později v Rusku. Tvrdím to tedy po náhledu do statistik. Zatímco v Praze Kanada vévodila číslům v počtu střel na branku i jejich efektivitě využití (Kanada měla průměr 41,6 střeleckých pokusů na zápas s úspěšností 15,87 % a průměrně z toho vytěžila 6,6 branek v zápase – předčila tak svůj vlastní rekord z domácího šampionátu 2008, kde všechny pohostila průměrně 5,78 góly na zápas). V roce 2016 Kanada nejen že neměla takový tah (v průměru „jen“ 32,5 střel na branku / zápas a 4,6 gólů v průměru s úspěšnosti 14,15 %), ale hlavně byla poražena – ba dokonce deklasována Finskem v základní skupině, což je důkaz toho, že i tito borci ze zámoří se mohou špatně vyspat a mohou být poraženi, o což se budou zajímat hlavně čeští fanoušci, kteří se jako jediní v novodobé historii dočkali od svých oblíbenců zlatého hattricku.
Kanadský průměr vstřelených branek na zápas

Přesilové hry nejsou jejich hlavní zbraní, i když…
O tom, že Praha Kanaďanům svědčila, praví i početní převahy plynoucí z neukázněnosti protivníků. Na turnaji v České republice 2015 už tak Kanaďané hráli, jako by měli na ledě o hráče více, nicméně když už došlo na přesilovou hru v jejich podání, na 33 % z toho byl gól. To znamená, že na jednu branku z přesilové hry potřebovali Kanaďané tři tyto výhody v průměru – v roce 2015 byli v úspěšnosti využití nejlepší ze všech.
Že v Rusku bývají některé věci jinak, se přesvědčil i zámořský favorit. De-facto odehrál stejný počet přesilovek jako před rokem (2015 – 36 přesilových her, 2016 – 35), ale proměnil o dvě méně. S efektivitou 28,57 % obsadila Kanada čtvrté místo za Dánskem, Finskem a Kazachstánem.

Nebývají vylučování
Hrát proti Kanadě a mít o jednoho pěšáka na ledě více je požitek, který javorové listy svým protivníkům už čtyři turnaje nedopřejí. Na turnaji ve Finsku a Švédsku 2012 (to pořadí pořadatelských zemí je klíčové) strávil nějaký Kanaďan v každém zápase více jak 16 minut na lavici hanby – to už se blíží jedné celé třetině. Jakoby celou jednu část hrál tým v početní nevýhodě. V roce 2012 byla Kanada s celkovým počtem 131 trestných minut nejvíce vylučovaným celkem turnaje.
Od roku 2013 nastal obrat. Šampionát ve Švédsku a Finsku 2013 – počet trestných minut 77; 2014 v Bělorusku 68 minut, 2015 v České republice 56 minut a v Rusku 2016 - 70 minut (4. nejukázněnější tým).

Jejich obranou je útok
Říká se to už dlouho a u Kanady to platí velice jasně. Na posledních dvou turnajích patřila Kanada vždy mezi dva nejlepší týmy v úspěšnosti střelby. A na posledních dvou šampionátech se zařadila i mezi nejefektivnější obranu v čele s gólmanem. Když už na jejich brankáře vystřelíte, nejen že vás vzápětí odklidí jejich beci, ale na 94,55 % to ani nebude gól (2016 v Rusku – v průměru dovolili soupeřům 20,2 střel).
Kanadská efektivita zákroků

Zlatý hattrick mají na dosah
Myslím si, že nikdo nebude proti Kanadě vysazenější než právě čeští fanoušci. Delikátní primát – vyhrát mistrovství světa třikrát v řadě (s play off na jeho konci) - se třpytí jako perla v příběhu, který český hokej napsal. Tento klenot ve své síni slávy nikdo jiný nemá, ale Kanada – kolébka světového hokeje – jej chce do svých úspěchů přidat zcela určitě taky. A tak se český národní tým musí znovu probudit a svůj jedinečný triumf střežit. Dvakrát se nám to povedlo, jednou dokonce proti Kanadě (v roce 2005 – rovněž v německy hovořící zemi (Rakousko), jako tomu bude i letos v závěrečných bojích). Paradoxem je, že Češi zamezili zlatému hattricku Rusku rovněž v zemi, kde úřední jazyk je Němčina…

Kanada vyhrála mistrovství světa v roce 2003 a 2004, aby se ve finále 2005 postavila tehdy velmi silným Čechům. Má něco Kanada, co se statistické linie týče, z let 2003, 2004, 2015 a 2016 společného?

Na šampionátu 2004 v České republice, kde Kanada vyhrála druhé zlato za sebou, se její efektivita střelby o něco zhoršila (2003 – 11,74 %; 2004 – 10,9 %), což má tedy podobný vývoj jako v předchozích dvou letech, nicméně v dnešní době, byť se mezinárodní hokej údajně hodně vyrovnává – některé výsledky to naznačují více než jasně, Kanaďané se zlepšili mimořádně. Úspěšnost střelby v roce 2015 – 15,87 %; 2016 – 14,15 %. Když vyhráli titul podruhé v řadě v roce 2004, nastříleli svým protivníkům 3,33 branek na zápas, když pohár obhajovali v roce 2016, dosáhli na průměr 4,6 gólů / utkání.

Co se obrany týče, i zde došlo k jistému zlepšení. Především proti jejich brankáři už nelítá takový počet střel, co v letech 2003 (256 v 9 utkáních) a 2004 (251 rovněž v 9 zápasech) – 2015 proti Kanadě soupeři vypálili celkem 210x v deseti zápasech, 2016 to bylo 202 pokusů v deseti utkáních. Zdá se, že pevná obrana nedosahuje takových výkyvů při přihlédnutí ke konečnému umístění, jako efektivní ofenzíva. A zdá se, že Kanada si to velice dobře uvědomuje…

Nebo si přečti více článků na téma sport.